Sivu 1/1

1965 ohjauksesta

Lähetetty: 23 Maalis 2019, 14:15
Kirjoittaja Salmja1
Heitän tännekin saman pohdinnan kuin tuonne FB:kuin

Kevättä ja uutta kautta kohti mennään ja neuvoja kaipaan. Edellisessä katsastuksessa virkamies sanoi, että museokatsastettavan auton (1965) pitäisi olla siinä alkuperäisessä kunnossa. Tämä tarkoittaa omalla kohdallani sitä, että ohjaustehostimen pitäisi olla kunnossa. Jatkuvien vuotojen takia tehostin kuitenkin poistettiin (hihna otettiin irti). Kysymys kuuluukin, että mitenköhän katsastaja suhtautuu museoautossa uuteen tehostettuun ohjaukseen (borgeson tms.)?

Re: 1965 ohjauksesta

Lähetetty: 23 Maalis 2019, 18:19
Kirjoittaja Homer65
Nimimerkki Ville K, voi varmaan kommentoida, museokatsurina!

1965 ohjauksesta

Lähetetty: 23 Maalis 2019, 23:11
Kirjoittaja Firebolt
Kuten facen puolellakin tuli ilmi, voit vaihtaa tehostamattoman osat ja näin poistaa tuon tehostimen ongelman, tai korjata vian ja jatkaa tehostetulla. Muita vaihtoehtoja ei oikein ole. Borgeson ei ole alkuperäistä vastaava.

Ps. Hienoa että löysit myös tänne foorumille, täältä nämä vinkit eivät katoa samaan tahtiin :peukku:

Re: 1965 ohjauksesta

Lähetetty: 24 Maalis 2019, 10:05
Kirjoittaja ak72
Vaikkei oma autoni olekaan museokunnossa tilasin uuden ohjausboxin täältä:

http://www.chockostangclassicmustang.co ... vices.html

Voin suositella lämpimästi, ottavat vaihdossa myös vanhan ja kunnostavat uutta vastaavaksi. Jenkkiroorumeilla myös kehuvat tuota putiikkia vuolaasti. Monet tuolla sanovat että unohtaa Borgeson ja kunnostuttaa vain alkuperäinen Chockolla.

Re: 1965 ohjauksesta

Lähetetty: 24 Maalis 2019, 11:19
Kirjoittaja Kiesi
Kuten jo vastasinkin facessa, jos autossa on jokin varuste, sen pitää myös toimia. Toimimaton ohjaustehostin on jo normaalikatsastuksessakin hylkäysperuste. Ohjaus ei toimi enää oikein kun öljynpaine ei ole tiukkaamassa kaikkia välyksiä pois. Nimimerkki Micow:lla on omakohtaisia kokemuksia asiasta.

Lukeeko museotarkastustodistuksessa että onko ohjaus tehostettu? Jos lukee niin silloinhan auto ei vastaa enää todistusta jos ohjaus muutetaan tehostamattomaksi (Siis kaikki osat vaihdetaan. Tämä ei tarkoita vain hihnan pois ottoa!)

Jos tätä ei lue todistuksessa niin asiaa kannattaa kysyä museoajoneuvotarkastajilta. Katsastuksessa mennään heidän kirjoittaman todistuksen mukaan.

-Kimmo

Re: 1965 ohjauksesta

Lähetetty: 26 Maalis 2019, 21:26
Kirjoittaja Salmja1
Näistä tiedoista jälleen apua. Kiitokset. Täytyy tuo alkuperäinen tehostaja nyt kuntoon laittaa kunhan kiesi ensin maalauksesta valmistuu 👍🏻