Sivu 1/1
ATTENTION!! Mustang Cobra 5.0 -94
Lähetetty: 01 Kesä 2005, 11:40
Kirjoittaja kuki
Cobran omistajat kertokaahan! (Myös muiden tietäjien mielipiteet otetaan huomioon.)
Cobran ostaminen saattaa muuttua tässä lähiaikoina ajankohtaiseksi. Tässä hieman tietoja autosta:
-autoon juuri vaihdettu uusi vaihdelaatikko REMEC (manuaali 5 vaihdetta?), kestää kuulemma 500 hevosvoimaa + alumiinikardaani ja uudet takaiskarit ja akku, autolla ajettu 75000 mailia, hinta 19000 eur.
- ohjaustehostin, keskuslukitus, sähkökäyttöiset ikkunat, sähköpeilit, sähkösäätöiset istuimet, nahkasisusta, erikoisvanteet, vakionopeudensäädin, ilmastointi, ABS-jarrut, airbag, stereot
Mitä/miten auton kuntoa ja etenkin tekniikkaa pystyisi tarkistamaan? Mitä mieltä olette paketista/hinnasta?
Lähetetty: 01 Kesä 2005, 12:25
Kirjoittaja kuki
Tuli vielä mieleen, että varmaan kannattaa tarkistaa, että auto todella ON Cobra, eikä esim. modifioitu GT. Elikkäs mistä tämä helpoiten onnistuisi?
Jos päätyisi onnelliseksi Cobran omistajaksi, tavoite olisi ajaa sillä myös talvisin. Tuleeko talviajosta mieleen jotakin erityistä? Alustansuojaus, toiset vanteet, lohkolämmitin, hiekkasäkit takapaksiin jne. Onko Cobran omistajilla kokemuksia?
Lähetetty: 01 Kesä 2005, 14:28
Kirjoittaja GT-350
Missä tuo auto on tuolla hinnalla? Ei ainakaan Suomessa, tai ei ainakaan verotettuna.
Cobra
Lähetetty: 01 Kesä 2005, 22:05
Kirjoittaja baumann
Heippa,
Cobrassa on kaikenlaisia paikkoja mistä auton tunnistaa. Konehuoneessa on moottorin päällä Cobra merkki ja koneen kyljessä lappu jossa mainitaan kuka auton on tehnyt. Samoin jarruissa lukee Cobra ja takana puskurissa. Ratissa on maninta asiasta jne. Parhaiten sen saa selville käymällä jenkkien rekisterisivuilla VIN koodilla. Sieltä saa ilmaiseksi tietoa siitä mikä auto on kyseessä.
Cobralla ei voi ajaa talvella. Perä ei pysy missään ruodussa. Ihan turha edes yrittää. Kytkin ym. on säädetty niin, ettei sille vaan voi mitään. Perä lähtee sateella ja liukkaalla omia menojaan.
Hinta ei ole paha. Vuoden 94 Cobra on vielä vanhalla koneella. Luulen, että hinta on veroineen tietenkin. Oikea hinta pyörii siinä 20-25 kE. En tiedä noiden osien hintaa joista puhut. Nämä voivat tietysti nostaa auton arvoa, tai miksei laskeakin.
Terv. Baumann, Cobra 96
Re: Cobra
Lähetetty: 11 Elo 2005, 10:06
Kirjoittaja mustang2005
baumann kirjoitti:Heippa,
Cobrassa on kaikenlaisia paikkoja mistä auton tunnistaa. Konehuoneessa on moottorin päällä Cobra merkki ja koneen kyljessä lappu jossa mainitaan kuka auton on tehnyt. Samoin jarruissa lukee Cobra ja takana puskurissa. Ratissa on maninta asiasta jne. Parhaiten sen saa selville käymällä jenkkien rekisterisivuilla VIN koodilla. Sieltä saa ilmaiseksi tietoa siitä mikä auto on kyseessä.
Terv. Baumann, Cobra 96
94-95 Cobrassa takana puskurissa ei ole mainintaa cobrasta - siinä on vaan MUSTANG kuten 3.8 mallissa. Muutos tapahtui 96 alkaen. Ero takana on vaan siivessä - cobralla on toinen muotoilu siinä. Konehouneessa pitäisi puuttua connektori kun imusarja on korkeampi kuin mitä GT-llä ja imusarjalla kuten jo sanottu mainintaa cobrasta. Jarrulevyt pitäisi olla isommat kuin mitä 3.8 ja GT käytää.
Itsellääni 96 SVT Cobra convertible myynnissä 17500 Eurolla tax-free:)
Re: ATTENTION!! Mustang Cobra 5.0 -94
Lähetetty: 12 Elo 2005, 06:06
Kirjoittaja veekoo
kuki kirjoitti:
-autoon juuri vaihdettu uusi vaihdelaatikko REMEC (manuaali 5 vaihdetta?), kestää kuulemma 500 hevosvoimaa
Ja vaihdat sitten heti RedLinen oljyt sisaan ja maaran katsot Tremecin ohjeesta. Muuten saattaa poikia ennenaikaisesti.