Sivu 1/1

Quick Fuel kaasari

Lähetetty: 28 Joulu 2015, 16:33
Kirjoittaja ak72
Onnistuisko kukaan vakuuttamaan mut Quick Fuel kaasarin hyvyydestä? Autossa nyt Edel 1405 ja tarkoitus olisi vaihtaa se uuteen (joko Edel Thunder AVS tai Quick fuel 600cfm).
Paljon on netissä kehuttu nuita QF wärkkejä mutta soveltuvuudesta Fordin pikkulohkoon haluaisin lisää tietoa. Esim tartteeko juurikaan säätää, suuttimia vaihdella tms?
Kone on nyt lähinnä edel rpm osilla kasattu 330hp möykky.

Re: Quick Fuel kaasari

Lähetetty: 29 Joulu 2015, 09:38
Kirjoittaja Mexico65
Minä en ole vielä törmännyt kaasariin jota ei tarvitsisi säätää moottoriin sopivaksi.
Pientä säätöä yleensä tarvitaan, tyhjäkäynti seos, pääsuutin jumppaan voi myös joutua jne.

Re: Quick Fuel kaasari

Lähetetty: 29 Joulu 2015, 09:41
Kirjoittaja ak72
Jep koitetaan kepillä jäätä ja tilasin HR-600 mekaanisen QF:n. Autossa kun on manuaali niin sitä ainakin suositteli QFT tech info. Jospa sais tuolla värkillä Edelin aivastelukohtaukset pois päiväjärjestyksestä. Säätöjä tuossa kaasarissa kyllä riittää mutta pitäs olla aikas kohtuu simppeli ne saada kohilleen varsinkin dynossa.

Re: Quick Fuel kaasari

Lähetetty: 29 Joulu 2015, 11:10
Kirjoittaja jls
Eiköhän tuosta saa kelpo kaasuttimen. Kuvittelis menevän kohtuusäätämisellä. Siinä kalajoellahan on kohtuuhintainen penkki, jos tarttee ajaa säätöjä kohdilleen.
Itellä on laajakaistalambda helpottamassa ajonaikasta seurantaa, eikä enää "uskaltais" ajaa ilman. Nyt tuntuu että niitä tarttis olla kummassakin kollektorissa oma.