Sivu 1/1
Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 22 Huhti 2015, 19:13
Kirjoittaja Salmja1
Apukuskin painonappi lakkasi toimimasta. Nappi painuu sisään, mutta ovi ei aukea. Varmaankin se työntötanko pois paikaltaan tms. syy. Onko joku korjannut tällaista, videoilta näkyy kyllä lukkojen korjausvinkkejä, mutta kysynpä silti. Sisäkahvat, pahvi ja suojakalvo irti, mutta tarviiko muuta purkaa ja mahtuuko sitä tankoa sitten korjailemaan/ohjailemaan paikalleen, vai pitääkö irroitella myös kahva ulkopuolelta
Autohan siis 65...
Re: Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 22 Huhti 2015, 20:58
Kirjoittaja Juke66
Omassa mustangissa ei tällästä ongelmaa ollut, mutta juuri muutama viikko sitten noita lukkoja ja tankoja omaan projektiin asentelin. Sisäkahvat ja ovipahvi irti, niin siitä mahtuu (jotenkin) tekemään. Ulkokahvan irroittamisella et kyllä hyödy juuri mitään, niin pienet reiät sen kahvan alla on. Mulla ei ole vielä laseja paikoillaan, joten tilaa oli vähän enemmän, mutta kai tuo onnistuu lasit paikoillaankin. Ainakin uskoisin niin.
Tossa vielä kuva jonka etsin netistä asennuksien tueksi.
Re: Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 22 Huhti 2015, 21:11
Kirjoittaja CFR-759
Ei kannata ulkokahvaa purkaa tuo takia. Sisäkahvat, pahvit ym. pois ja sitten "kirurgin" käsillä kokeilemaan onko ilmeisin
vaihtoehto eli napin tangon lukkoklipsi irronnut ja tanko roikkuu nyt toisesta päästä irti. Omassa -65 FB:ssä oli toisessa
ovessa aikanaan tuo onkelma mutta tilat on melko ahtaat eli asentajan hanskat käteen ettei tule naarmuja.
Vesa
Re: Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 22 Huhti 2015, 21:18
Kirjoittaja Salmja1
Kiitokset vinkeistä. Tuota kuvaa itsekin tutkailin. Periaatteessa pitäis olla helppo homma. Millainen se suojakalvo siellä alla on? Joku muovi kyllä, mutta jos se on hajalla tai hajoaa, niin mitä tilalle? Pitääkö tilata uusi, vai käykö joku muu muovi liimaten?
Re: Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 22 Huhti 2015, 21:23
Kirjoittaja CFR-759
Muovi kun muovi, leikkaa itse mallin mukaan jos vanha säilyy suurinpiirtein ehjänä tai sitten ovipahvia mallina pitäen.
Re: Oven lukko-ongelma
Lähetetty: 24 Huhti 2015, 11:31
Kirjoittaja Salmja1
Ongelma ratkesi ja syykin oli oletettu, eli työntötanko alapään klipsistä irti. Mutta varsinainen asia ja vinkki remonttihommiin on tuo kuva. Lasten huoneisiin hankitut pöytälamput klipsillä ja taipusalla varrella toimivat tosi näppärästi pimeissä koloissa. Tietysti Ikeasta 9.99 €.