Sivu 1/1

Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 15:44
Kirjoittaja poikelin
Löytyykö pk-seudulta sellasta "erittäin viisasta miestä" joka osais tsekata laturin onko se kunnossa vai ei.

Latausjännite nousee kierrosten mukaan liikaa joten vika joko laturissa tai säätimessä. Ei tarttis summassa mennä osteleen osia.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 17:53
Kirjoittaja Pertti
Säätimessä vika, jos lataa liikaa.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 18:57
Kirjoittaja ak72
poikelin kirjoitti:Löytyykö pk-seudulta sellasta "erittäin viisasta miestä" joka osais tsekata laturin onko se kunnossa vai ei.

Latausjännite nousee kierrosten mukaan liikaa joten vika joko laturissa tai säätimessä. Ei tarttis summassa mennä osteleen osia.
Jos on alkuperäinen säädin tai vastaava heittäisin suosiolla mäkeen moisen keksinnön. Tappelin omassa sellaisen kanssa tovin kunnes älysin tilata elektronisen, loppui se kärkivälin säätäminen ja noituminen :lol:

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 21:02
Kirjoittaja poikelin
Mikä tollasen elektronisen säätimen merkki ja malli on?

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 21:11
Kirjoittaja ak72
Esmes tommonen:

https://www.npdlink.com/store/products/ ... 0-432.html

Mulla on tuollainen eikä oo tarvinu koskea siihen asennuksen jälkeen, maalaa vielä mustaksi niin ei hirveesti eroa alkuperäisestä.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 21:18
Kirjoittaja Late
Löytyy ihan normi varaosana jenkkivaraosakaupoista. South west tradella maksoi pari vuotta sitten kolmisenkymppiä. Maalilla ja tarralla voi "museoida" originaalin näköiseksi

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 21:38
Kirjoittaja poikelin
Juu uspartsista tarjosivat kahta eri versioo. eli toinen on varmaan just tollanen elektroninen. thx.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 21 Huhti 2015, 21:43
Kirjoittaja Power_boat
Adita Malmin lentokentän vieressä.

Ne pystyy tsekkaan mikä laturissa sökönä, ja löytyy ehkä jopa osatkin.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 22 Huhti 2015, 16:11
Kirjoittaja poikelin
Elektroninen aparaatti toimii hienosti. Jännitteet aisoissa. Vkl päässee koeajolle.

Re: Sähkäriä

Lähetetty: 22 Huhti 2015, 20:13
Kirjoittaja CFR-759
Juu ja hyvät ihmiset, älkää ameriikoista asti tilatko jos hintaluokka on 50,00 USD! Kuten Late mainitsi ei ne täällä kotomaassa
mitään ihmelaitoksia ole eikä maksa moisia. Ja käy abaut 65-91 USA Fordit lähes läpi linjan (viimeiset E-Van / F-Pick-Upeihin).

Vesa