Sivu 1/1
Huojuvat valot
Lähetetty: 31 Joulu 2014, 14:04
Kirjoittaja jörö
Kantsiskos vikaa lähtee metsästämään laturista tai säätimestä kun ongelmana on 65:en huojuvat mittariston- ja ajovalot, ajaessa.Huomasin vaan tollasen seikan kun hain ittelleni ekan mussen ja ajoin sen kotiin.Lisäksi tyhjäkäynnillä palaa laturin valo mutta kun kone saa kierroksia niin valon palaminen loppuu.
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 31 Joulu 2014, 14:32
Kirjoittaja Wesuri.V8
Sieltäpä hyvinkin. Onnittelut loistovalinnasta, tervetuloa urheilullisten autojen maailmaan.
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 31 Joulu 2014, 17:11
Kirjoittaja starsky
Onnittelut mielenkiintoisen harrastuksen hankkimisesta ja tervetuloa porukkaan.
Foorumilla on useita viestiketjuja lataus/sähköongelmista, vaikka:
http://www.mustangclub.fi/board/viewtop ... =9&t=13852
http://www.mustangclub.fi/board/viewtop ... =9&t=14244
Sopivilla hakusanoilla kannattaa haeskella.
Earlyissä kannattaa pääsääntöisesti tutkia ensin mahdolisuuksien mukaan johtimien ja liitosten kunto. Erilaisia omia patentteja löytynee edellisten omistajien toimesta runsaasti.
Mittailehan latausjännitteitä ja kirjoittele ketjuun löydöksistä.
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 02 Tammi 2015, 08:25
Kirjoittaja tomeri
Eikös tuo laturin ogelmalta tosiaan kuulosta, hiilet lopussa? Yleismittari kiinni ja voltteja ihmettelemään tyhjänkäynnillä/kierroksilla. "Uusi" (eli tehdaskunnostettu) laturi maksaa reilusti alle satasen, joten minulla jäi vanha laturi hyllyyn odottamaan inspiraatiota. Muistan nähneeni jossakin korjaussarjoja myynnissä, että ehkä vielä joskus
-Tomppa
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 02 Tammi 2015, 08:41
Kirjoittaja SamiM
jörö kirjoitti:Kantsiskos vikaa lähtee metsästämään laturista tai säätimestä kun ongelmana on 65:en huojuvat mittariston- ja ajovalot, ajaessa.Huomasin vaan tollasen seikan kun hain ittelleni ekan mussen ja ajoin sen kotiin.Lisäksi tyhjäkäynnillä palaa laturin valo mutta kun kone saa kierroksia niin valon palaminen loppuu.
Suosittelen alkutoimenpiteiksi laturin hihnan kireyden tarkistus/säätö ja tyhjäkäyntikierrosluvun tarkistus/säätö. Tyhjäkäyntikierrosluku luokkaa 600 rpm jos suht vakiomoottori. Seuraavaksi sitten akun kunnon tarkistus. Akkukaupat voivat tehdä sille testerillä koestuksen, että onko vielä henki tallella. Napajännitteen voi mitata itsekin, pitäisi olla luokkaa yli 14,6 V.
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 05 Tammi 2015, 10:00
Kirjoittaja tomeri
SamiM kirjoitti:..... Seuraavaksi sitten akun kunnon tarkistus. Akkukaupat voivat tehdä sille testerillä koestuksen, että onko vielä henki tallella. Napajännitteen voi mitata itsekin, pitäisi olla luokkaa yli 14,6 V.
Akkuliikkeet tosiaan voi koeponnistaa akun, tosin jos musse lähtee sillä käyntiin, niin ei se ihan loppu voi olla

Mun mielestä täyteen varatun akun napajännite on jotain 12,6V (kone sammuksissa) ja moottorin käydessä (ja laturin ladatessa) kaikki yli 13,5V:n on kotiinpäin ja yli 14,5V alkaa olemaan liikaa. Jos on ihan alkuperäinen latauksensäädin, niin sen voisi varmaan vaihtaa "varmuuden vuoksi" elektroniseen. Eikös sellainen sovi suoraan?
-Tomppa
Edit: Latausjännitteen ylärajaksi netistä löytyy myös luvut 14,8V ja jopa 15V.
Re: Huojuvat valot
Lähetetty: 05 Tammi 2015, 10:29
Kirjoittaja starsky
Paras minulle vastaan tullut dokumentti auton akuista on Exiden sivulta:
http://exide.fi.loopiadns.com/wp/wp-con ... k_info.PDF
Mikä on oikea latausjännite?
Autossa se on 14,2 - 14,4 V lämpötilassa
+25°C, akun navoista mitattuna.
24 voltin järjestelmissä pitää vastaavan
jännitteen olla 28,4 - 28,8 V.
Alemmissa lämpötiloissa tarvitaan
korkeampaa latausjännitettä, korkeammissa
lämpötiloissa pienempää
latausjännitettä.