Sivu 1/1

Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 15:35
Kirjoittaja arrakis
Olis tarvetta trailerille 31.8-2.9.2012.

Mustang pitäis saada vietyä Helsinkiin Messukeskukseen perjantaina ja sitten sunnuntaina takaisin.

Olisiko jollain kerholaisella lainata tai tietoa, mistä voisi kysyä?

Lainasta luonnollisesti korvaus.

Yhteydenotot yv:llä. Kiitos.

-Sami

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 19:34
Kirjoittaja balez
iso kysymys..mikset aja?.. jos traileria niin lähihuoltikalta vaan vuokralle :)

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:13
Kirjoittaja Firebolt
Epäilisin että Arrakis kiillottelee mieluummin kotona, herran tietäen hommaa riittää...

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:23
Kirjoittaja Ville K
Täytys melkein olla umpitraileri, tavallisella trailerilla on oikeestaan ihan sama ajaako vai viekö kärryllä jos iskee paska keli.. :?

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:25
Kirjoittaja Stimbe
auto tykkää kun sillä ajetaan...

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:47
Kirjoittaja arrakis
Firebolt kirjoitti:Epäilisin että Arrakis kiillottelee mieluummin kotona, herran tietäen hommaa riittää...
Juuri näin.

Jos kerran auto näytille menee, niin puunaushommat tehdään viimeisen päälle, eikä vain sinnepäin. Ei ole mitään järkeä puunata autoa vimpan päälle, ajaa sitten 200 km ja tehdä sama homma melkein kokonaan uudestaan.

Autot tykkää, että niillä ajetaan, niin tämäkin, mutta nyt on poikkeustapaus.

Ville, olen vienyt kerran toisen auton avotrailerilla auto peitettynä, niin hyvin onnistui. Auto oli perillä samassa kunnossa, kuin lähtiessä. "Peittäminen" pitää vaan tehdä huolellisesti.

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:52
Kirjoittaja arrakis
balez kirjoitti:iso kysymys..mikset aja?.. jos traileria niin lähihuoltikalta vaan vuokralle :)
Ensimmäiseen ISOON kysymykseen vastaus edellä, ja toiseen toteamukseen, että trailerin ottais huoltsikalta koko viikonlopuks, niin suht tyyriiks tulee.

AIkomus vain viedä auto pelipaikalle, jäädä itse sinne koko viikonlopuksi ja sunnuntaina vasta takaisin. Traileri olis näin turhanpanttina pari päivää, ja vuokra juoksee. Toki auton voi ajamalla pois tuoda, mutta sitten tarvis jonkun ajaa traileri takaisin Tampereelle perjantaina...

Vapaaehtoisia? 8)

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 21:58
Kirjoittaja Ville K
Mä oon perjantaisin joka tapauksessa tulossa siitä messukeskuksen lähistöltä kotiopäin, normaalisti junalla, että sekin kyllä järjestyy jos tarvetta on.. Mutta katotaan sitä lähempänä jos et keksi muuta.

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 22:02
Kirjoittaja arrakis
Ookkei.

Palataan tästä lähempänä. :)

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 12 Elo 2012, 23:23
Kirjoittaja balez
oot vahannu kumminkin kippoa niin paljon,että haet autokemilta sellasen show spray kiillon mikä pyyhitään pois ja saman valmistajan kuminhoito/kiilto aineen.. Ajat paikalle ja sulla menee pesuineen noin maks 2tuntia show kuntoo :wink: n

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 13 Elo 2012, 00:39
Kirjoittaja arrakis
balez kirjoitti:oot vahannu kumminkin kippoa niin paljon,että haet autokemilta sellasen show spray kiillon mikä pyyhitään pois ja saman valmistajan kuminhoito/kiilto aineen.. Ajat paikalle ja sulla menee pesuineen noin maks 2tuntia show kuntoo :wink: n
Tuon valmistajan tuotteisiin en pahemmin enää koske, ainut minkä kelpuutan on ikkunan "pesuun" tarkoitettu tahna ja super resin polish -vaha joihinkin kohteisiin. Show spray on ihan hirveää kuraa, kuten myös vinyl & rubber care. Omat käyttämäni tuotteet ovat aivan muuta merkkiä, eikä ns. yleisessä myynnissä missään liikkeessä Suomessa.

Voisit hämmästyä, kuinka paljon saan aikaa kulumaan auton näyttelykuntoon laittoon. :roll:

Suurimman osan mielestä aivan turhaa hommaa, mutta ei omasta mielestä. Voin sanoa, että kyllä se käytetty aika myös näkyy viimeistelyssä ja aivan pienimmissäkin yksityiskohdissa, jos niitä vaan osaa katsoa.

Re: Traileria lainalle?

Lähetetty: 16 Elo 2012, 22:45
Kirjoittaja Jukka
arrakis kirjoitti:
Firebolt kirjoitti: "Peittäminen" pitää vaan tehdä huolellisesti.
Miksi et peittele autoa huolellisesti ja vie sitä ajamalla?? :LMAO: :LMAO:
Silmänreiät vaan oikeaan paikkaan ja kovaa ajoa!
Niksipirkasta saattaisi löytyä jopa hyvät ohjeet? :lol: