Sivu 1/1
FMX vinkkejä tarvitaan,kiitos
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 06:17
Kirjoittaja SR 70
Kaveri osti -69 FB torinon, orggis 351+ FMX joka toimi kohtuullisesti. Vaihteiston öljyt olivat tietysti likaiset ja vaihdatti sinne type F luokan öljyt, noin 3,5 litraa. Tämän jälkeen vaihteisto oikuttelee, lähtee liikkeelle vasta kovemmilla kierroksilla ja vaihtaa huonosti. Öljytikussa öljyn määrä näkyy reilusti yli maksimin. Öljytikku on alkuperäisen näköinen mutta merkintöihinhän ei voi varmasti luottaa. Missä Vika ?
Re: FMX vinkkejä tarvitaan,kiitos
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 11:59
Kirjoittaja arrakis
No kyllä minun käsittääkseni FMX:n öljytilavuus on melkein puolet tuosta määrästä enemmän. No ehkä hieman liioittelin, mutta kyllä sinne sen 5 litraa menee.
Stop ajot ennen öljyn lisäystä!
Re: FMX vinkkejä tarvitaan,kiitos
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 12:52
Kirjoittaja Late
Ja onhan öljyn määrä tarkistettu kone lämpimänä ja käynnissä? Kyllä tosiaan öljynvaihdossa pitäisi mennä huomattavasti enemmän kuin tuo 3,5 litraa. C4 imaisee ainakin ilman turbiinin tyhjennystä tuommoisen 5-6 litraa, ja turbiini tyhjennettynä kymmenkunta litraa.
Re: FMX vinkkejä tarvitaan,kiitos
Lähetetty: 29 Kesä 2012, 13:28
Kirjoittaja SamiM
SR 70 kirjoitti:...ja vaihdatti sinne type F luokan öljyt, noin 3,5 litraa. Tämän jälkeen vaihteisto oikuttelee, lähtee liikkeelle vasta kovemmilla kierroksilla ja vaihtaa huonosti. Öljytikussa öljyn määrä näkyy reilusti yli maksimin. Öljytikku on alkuperäisen näköinen mutta merkintöihinhän ei voi varmasti luottaa. Missä Vika ?
Kuten aiemmatkin kysyivät, onko öljynpinta tarkistettu lämpimänä ja shifteri P-asennossa? Menikö sisään uutta saman verran kuin vanhaa tuli ulos? Moottori sammutettuna öljynpinnan pitääkin olla reilusti yli ylämerkin. Vasta kun moottori käy eli pumppu pyörii, tulee öljynpinta oikeaksi, kun pumppu nostaa paineen ja öljynkierto alkaa. Mikäli lämpimänäkin öljynpinta reilusti yli ylämerkin, niin jäähdytysputki/letku irti ja astiaan, moottori käyntiin ja seis kunnes litra on tullut ulos. Sitten putki/letku kiinni ja pinnan tarkistus. Eli öljynpinnan säätö kohdalleen.
Liika öljy aiheuttaa öljyn vaahtoamista, joka taas sotkee toiminnan ja aiheuttaa epämääräisiä oireita. Samaten kuin liian vähäkin.
EDIT: Kirotusvire
Re: FMX vinkkejä tarvitaan,kiitos
Lähetetty: 30 Kesä 2012, 07:38
Kirjoittaja SR 70
Kiitos vinkeistä, ulos laskettua öljymäärää ei valitettavasti mitattu. Taitaa olla hyvinkin mahdollista liian alhainen määrä,tarkistellaan asiaa ja palataan aiheeseen.