Sivu 1/1

Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 30 Maalis 2012, 22:00
Kirjoittaja Tahavo
Miten ihmeessä se kuuluu olla ja miten sen saa asennettua? Purkaminen oli helppoa kun irrotin sen tankojen kiinnityskohdan ruuvin jolloin kiertynyt tanko oli tulla silmille. Onko kellään hyvää asennusvinkkiä tai kuvaa kyseisestä kohdasta? Miten tangot asennetaan luukun saranoihin?

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 31 Maalis 2012, 15:50
Kirjoittaja Tahavo
Kiitos. Kuvista oli apua. Epäselväksi jäi onko asennus tehtävä luukku auki vai kiinni? Ilmeisesti luukku auki on vähempi jännitystä vaikka jousia mallatessa näytti olevan päinvastoin :?: . Molemmilla tavoilla ei kyllä voimat riittäny. Peräkontit maalit vain lohkeilee kun koheltelee.

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 03 Huhti 2012, 19:19
Kirjoittaja xstang
Tällainen työkalu kannatta laattatangosta värkätä. Ja pitää olla varovainen ettei jouset tule silmille. :peukku:
fjadrar_baklucka.jpg

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 03 Huhti 2012, 23:50
Kirjoittaja ROKI
Ei noiden josien laittoo tarvita mitään erikoistyökaluja, siirtoleukapihdit ja hiukan järjen käuttöä. Pari kertaa sain lätkyt käsille opetellessani, muutaman kerran olen ottanut pois ja laittanut takas omasta kattilastani.

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 04 Huhti 2012, 19:11
Kirjoittaja Tahavo
Ekaluokkalaisena kysyn vielä neuvoa ennen taivuttelua. Asennanko ensin toiselta puolelta molemmat tangot kohdalleen ja laitan keskikohdalta kiinnityksen paikoilleen ja sitten alan vääntämään toisia puolia kohdilleen? Kumpi puoli on järkevämpää laittaa kiinni viimeiseksi?

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 04 Huhti 2012, 21:49
Kirjoittaja JooSexSex
Asenna yksi kanki kerrallaan. Ei ole väliä kumpi ensin.
Itse asensin lukkopihdeillä, mutta avossa oli helpompi, kun pääsee hattuhyllyn kautta asentamaan.
Nyt tekisin ehdottomasti tollaisen vivun. Säästää aikaa, sormia ja maalipintaa :D

Kuva

Ensin toi kiinteä pää paikalleen ja sitten vivulla säädettävä pää vaikka keskimmäiseen loveen.

Kuva

Sama juttu toiselle kangelle. Siinä keskellä ei taida olla mitään kiinnitystä. Tangot vaan menee ristiin.
Ja jos vaatii tiukemmalle, että luukku nousee, niin siirrä ensin toista pykälällä ja testaa.
Kankien ei tarvitse olla eri puolilla 'samassa' lovessa.

Re: Earlyn takaluukun kannen jousitankojen asennus.

Lähetetty: 05 Huhti 2012, 21:51
Kirjoittaja Tahavo
Kiitoksia ohjeista! Uskoisin nyt onnistuvani!