La päivän voisi kiteyttää: vaikeuksien kautta voittoon.
Pe iltana Falcon tärähti ekalla käymään ja ajoin sen trailerin päälle. La Alastarolla ei puhettakaan että lähtisi. 2h jumpan jälkeen sitten lähti ja päästiin ajamaan.
Vika on ilmeisesti Start Saverissa, koska se ohittamalla kipinä taas löytyi. Tässä kohti julkiset kiitokset Suojasille ja Tepolle hyvistä vinkeistä.
Ekalla vedolla otin tosi rauhallisen lähdön ja rata tuntuikin tosi liukkaalta mutta aika kuitenkin lupaava 11.51. Seuraavaan lähtöön otin jo vähän kierroksia enemmän ja aika parani 11.14.
Kaksi seuraavaa vetoakin olivat lähes identtisiä matalia 11 ja nopeutta 198-199, joten ajattelin että vedän vielä yhden vedon mutta tällä kertaa ruuvasin putket irti sarjoista.
Aika 10.97 ja nopeutta 202,82 eli tavoite tälle kesälle saavutettiin ja samalla tuli todistettua se että ainakin minun kohdallinen putkien irroittamisella tuli n. 4km/h lisää loppunopeutta mikä on mielestäni aika paljon. Mitään muita muutoksia ei tehty.
Kiitokset kaikille paikalla olleille. Oli mukava ajaa ja kannustusta tuli mukavasti.
Jatkosuunnitelmat Falconin kohdalla ovat nyt täysin auki. Saattaa olla että auto tulee rullaavana myyntiin ja tekniikka siirrtetään toiseen autoon.
Nyt ollaan siinä pisteessä että vakioalusta ja -voimansiirto (pl- vaihteisto ja turbiini) ei oikein enää riitä. Ihmeen vahvoja on kyllä nuo -68 vuoden voimansiirron ja alustan komponentit

Mulla on tosiaan alkuperäiset kardaani ja vetoakselit ja alusta täysin vakio, ainostaan lehtijousipakkoihin on pultattu traction barsit kiinni.
Mustang GT -96
Fairmont -79 302/C4 FOR SALE!
Chevy Business Coupe -41
Buick Century Riviera 322 -55
Softail Heritage Classic -88
http://www.a-trukit.fi
Trukkivaraosat kaikkiin merkkeihin!
Huollot, käytetyt trukit, vuokraus. Worksystem -autokalusteet.