289 tyhjäkäynti Edel 1405

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
Avatar
ak72
Mega-addikti
Viestit: 677
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang '66 289 HT
Paikkakunta: Raahe

289 tyhjäkäynti Edel 1405

Viesti Kirjoittaja ak72 »

Ongelma on seuraava, kylmä moottori meinaa sammua koko ajan kun jalan ottaa kaasupolkimelta(ryypyllä ei ole vaikutusta asiaan). Varovasti nostamalla kone käy hyvin tyhjäkäyntiä myös kylmänä no problem mutta kun erehtyy kaasuttamaan ja päästää niin kone meinaa sammua/sammuu. Kaasarina Edelbrock 1405, koneessa muutkin palikat RPM sarjaa. Jakaja MSD Billet ready-to-run josta vakuumi kytketty kaasariin timed-porttiin. Ongelma poistuu vasta kun kone on täysin lämmin. Mahtaako idle seokset olla pielessä tai muuten menee liian laihalle jossain vaiheessa?
Avatar
Antti66HT
Superpölöttäjä
Viestit: 2113
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: -66 HT, pelastettu museoinnilta...
Paikkakunta: Tampere

Re: 289 tyhjäkäynti Edel 1405

Viesti Kirjoittaja Antti66HT »

epäilen että laihalla, edelin perisynti. Holleyllähän tuo korjaantuu. ;) onko uusi ilmiö?

Edeliin saa noita vipu sarjoja eri värisillä jousilla ja vivuilla. Edestä ruuveja auki? Auttaako?
Avatar
ak72
Mega-addikti
Viestit: 677
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: Ford Mustang '66 289 HT
Paikkakunta: Raahe

Re: 289 tyhjäkäynti Edel 1405

Viesti Kirjoittaja ak72 »

Antti66HT kirjoitti:epäilen että laihalla, edelin perisynti. Holleyllähän tuo korjaantuu. ;) onko uusi ilmiö?

Edeliin saa noita vipu sarjoja eri värisillä jousilla ja vivuilla. Edestä ruuveja auki? Auttaako?

Ilmiö tuli aika vasta kun vaihdoin RPM nokan (edellinen oli aikaspaljo miedompi) Mulla on calib. kitti kaasariin, tässä on talvi aikaa pohtia teoriaa, keväällä saan auton penkkiin säädettäväksi.
Luultavasti laihalle meno on tuossa juurikin syynä. Vielä tuosta Holleystä... mulla oli 2 vuotta semmonen kapistus autossa ja joka kevät se tulvi imusarjan päällystän täyteen bensaa. Tuntui siltä että se puski joka tiivisteen välistä bensaa pihalle, ei auttanu vaikka uusin kaikki tiivisteet ym joten luovuin kyseisestä keksinnöstä.

P.S. Kiitti kaara91 tuosta http://www.oldsmobile.fi/techdata/kaasarijuttu.htm linkistä, tuolta näyttäs löytyvän hyödyllistä tietoa selevällä savolla ;)
Vastaa Viestiin