Vika valo

289, 302, 351, V8, suora-6.....Toploader, C4, 3:03...
30917
Tulokas
Viestit: 2
Liittynyt: 29 Maalis 2010, 13:45
Auto: Ford Mustang 5.0 GT 1995

Vika valo

Viesti Kirjoittaja 30917 »

Mustang 302 vm -95 vika valo Checking engine syttyy ajoittain ajon aikana ja palaa muutaman sekunnin ja sammuu itsestään, huomasin ongelman lisääntyvän kovassa nopeudessa. Minulla oli ennen samanlaisella 302 koneella oleva Mustang -91 jossa ilmeentyi sama vika. Onko tämä jokin tyyppivika ja miten siitä pääsisi eroon. Auton toiminnassa en huomaa mitään erikoista valon palaessa.
Avatar
Pappacosworth
Aina äänessä
Viestit: 1368
Liittynyt: 06 Tammi 2008, 10:13
Auto: Focus ST250/Honda Africa Twin CRF1000D
Paikkakunta: Koskenkorva
Viesti:

Re: Vika valo

Viesti Kirjoittaja Pappacosworth »

On niin helppo lukea itse, ei kannata arvuutella.
https://www.stangnet.com/mustang-forums ... gs.889006/
#ECU tuning Ford 1987-2019#
https://texelectric.webnode.fi/
Avatar
Late
Aina äänessä
Viestit: 1324
Liittynyt: 29 Touko 2004, 00:25
Auto: 1984 Mustang SVO 2,3T
1988 Thunderbird Turbo Coupe 2,3T
Paikkakunta: Kangasala

Re: Vika valo

Viesti Kirjoittaja Late »

Koodit lukuun niinkuin pappacosworth sanoi, se antaa osviittaa mikä osa-alue on häiriön takana.
Sanotaan vaikka niin että jos valo nopeasti sammuu niin kyse on harvoin mistään vakavasta, vanhassa autossa kuluneet anturit yms helposti aiheuttaa hetkellisiä raja-arvojen ylityksiä. Mutta kunnossa ollessaan vanhankaan EEC auton ei pidä valoa vilkutella. Kyllä se aina merkki jostain on.

Toki perusasiat kannattaa ensin varmistaa, tulpat, tulpanjohdot, jakajan kansi, alipaineletkujen vuodot yms. Omiin kokemuksiin perustuen (21vuotinen sota EEC-IV Foortien kanssa :wink: ) tämän tyyppiset jutut aiheuttavat valtaosan moottorinohjauksen hetkellisistä häiriöilmoituksista jos kyseessä on vakiokunnossa oleva vanha moottori. Kuluneet komponentit toimivat näennäisesti vielä hyvin, mutta sopivissa olosuhteissa tai yhdistelmänä aiheuttavat häiriöitä. Esim tulpanjohdot / tulpat sopivassa rasituksessa hetken heikon kipinän joka nostaa hetkellisesti päästöarvot raja-arvojen yläpuolelle.
Late

-84 Mustang SVO
Vastaa Viestiin